سـامـانه مــهـکا-فن آوا سیستم

سـامـانه مــهـکا

پـروژه ( ۲ ) : مـــهکــا

مـهـکا چیست؟

مهکا (مدیریت هوشمند کشاورزی ایران)، سامانه‌ای به منظور شناسایی گلخانه‌های فعال و بررسی مشکلات تولید و ارائه خدمات تسهیل در تأمین، تولید و توزیع محصولات گلخانه‌ای از قبیل تأمین نهاده‌ها، تأمین مالی، مدیریت بازارهای هدف، افزایش بهره‌وری تولید و نظایر آن، تحت نظارت راهبردی رصدخانه پایش و ارزیابی وزارت جهاد کشاورزی و مدیریت اتحادیه و انجمن سراسری گلخانه‌داران کشور راه اندازی گردیده است.

سـامـانه مــهـکا

یکی ازمهمترین بخـش‌هـای اقتـصادی در کشورها، بخش کشاورزی است، کـشاورزی در ایــران از اهمیــت ویژه‌ای برخــوردار است، چرا که همــواره نقــش چشمگیری در صادرات غیرنفتی داشته است. بنابراین، استفاده از به روزترین تکنولوژی‌ها در محصولات کشاورزی موجب افزایش بهره‌ وری و رونق اقتصادی در کشور است. به کار گیری گلخانه‌ها در بخش کشاورزی به منظور استفاده بهینه از منابع طبیعی جایگاه ویژه ای در جهان پیدا کرده است. با ورود فناوری گلخانه‌ها در حوزه محصولات کشاورزی ایران، استفاده از گلخانه‌ها در ایران گسترش یافت. مهکا با هدف ارائه خدمات زنجیره تأمین تا مصرف محصولات گلخانه ای فعالیت خود را آغاز کرده است.

گلخانه ها در ایران به صورت جزیره ای هستند، سیستم­ های جزیره ­ای یا سیستم­ های پراکنده سیستم­ هایی هستند که به مرور زمان و بر حسب نیاز  به صورت پراکنده در نقاط مختلف کشور ایجاد شده ­اند، جمع آوری اطلاعات برای استخراج دانش در سیستم های جزیره ای هزینه بر و زمان بر است. در کشور ایران ۱۹ هزار هکتار گلخانه در اقلیم‌های مختلف وجود دارد؛ که عمدتاً این گلخانه­ ها به کشت انواع سبزی و صیفی مانند فلفل، خیار، گوجه­ فرنگی، توت­ فرنگی، بادمجان، گل و گیاه و ….. می­پردازند.

سـامـانه مــهـکا

سـامـانه مــهـکا

قبل از تولید محصولات گلخانه‌ای توانایی تولید محصولات با کیفیت در برنامه زمانی مناسب و شناسایی کامل بازار داخلی و خارجی، کلید موفقیت هر عملیات باغی و گلخانه‌ای خواهد بود.  بنابراین کسرت و پراکندگی گلخانه­های تولیدی در پهنه کشور و عدم رعایت الگوی کشت و نبود اطلاعات برخط تولید، همواره تولید کنندگان را در نوسانات مختلف عرضه و تقاضا گرفتار نموده است،  در عین حال محصولی که دست مصرف کننده می رسد بعضا با کیفیت خوبی نیست. بنابراین راهکاری که  برای خروج از سیستم کسب و کاری جزیره ای در گلخانه‌های کشور وجود دارد، استفاده از مفهوم زنجیره تأمین است.

ورود به سـامـانه مــهـکا 

وجود یک سامانه یکپارچه و هدفمند منجر به ساماندهی اطلاعات خواهد شد. گروه فن‌آوا در نظر دارد با استفاده از تجربه ارزشمند شرکت فن‌آوا سیستم در پیاده‌سازی زنجیره‌های تأمین تا مصرف محصولات و کالاهای اساسی حوزه کشاورزی، زنجیره‌های تأمین تا مصرف را برای تولیدات باغی با اولویت محصولات گل‌خانه‌ای در تعامل با وزارت جهاد کشاورزی و انجمن گلخانه‌داران با عنوان اختصاری مهکا تعریف، طراحی، تولید و پیاده‌سازی نماید.

سـامـانه مــهـکا

سامانه توماک چیست؟

سامانه مهکا-فن آوا سیستم
  • مدیریت یکپارچه زنجیره ارزش محصولات گلخانه‌ای کشور با هدف سلامت محور بودن محصولات گلخانه ای

  • جمع آوری داده های آماری و اطلاعات مستند، به روز و آنلاین در حلقه‌های مختلف زنجیره اعم از ظرفیت تولید، بسته‌بندی و فرآوری و بازار

  • هوشمندسازی و تجمیع اطلاعات حلقه های زنجیره تامین از مزرعه تا سفره بر بستر IT

پروژه های مرتبط